Social Icons

Featured Posts

Wednesday, 15 January 2014

Fjale te urta Shqip / Proverba - Te Perziera A-Z

  1. · Iku macja, lozin minjtë (If the cat is away, the mice play)
  2. · Ustau çatinë e vet e le të pikojë. (The shoemaker goes barefoot)
  3. · Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
  4. · Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
  5. · Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
  6. · Ishte e bukur si gruaja e huaj.
  7. · Vetëm e vërteta është e bukur.
  8. · Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
  9. · O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
  10. · Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
  11. · I frikohemi vetëm atij që e duam.
  12. · Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
  13. · Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
  14. · Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
  15. · Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
  16. · Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
  17. · Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
  18. · Urrejtja dëmton shëndetin.
  19. · Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
  20. · Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
  21. · Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
  22. · Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
  23. · Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
  24. · Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
  25. · Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
  26. · Zemra bën gjithçka.
  27. · Kush do ta kuptojë zemrën e tjetërkujt, duhet nisur nga vetja.
  28. · Jeto sikur do vdesësh nesër. dhe mëso sikur do jetosh gjithmonë..
  29. · Rri shtrembër e fol drejt.
  30. · Ujku qimen e ndërron por zakonin nuk e harron.
  31. · Cdo hap drejt kulturës, është hap drejt lirisë.
  32. · Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie? (Anonim)
  33. · I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me I lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)
  34. · Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka bere nje asteroid. (Mark Tuain)
  35. · "Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)
  36. · Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes. (Erik Hofer)
  37. · Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra. (Vauvenagues)
  38. · Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni. (Helbert Hubard)
  39. · Qingji urte,pi dy nana ; por ju s,dini kete te rene , qe servili pi gjithe kopene ! (Populli )
  40. · Zot..rujna prej miqve se prej armiqve ruhem vete! (Populli)
  41. · Qente le te lehin , karvani te ece perpara ! (Populli)
  42. · Fshati qe duket s,ka nevoje per kallauz ! (Populli)
  43. · Ujku qimen e nderron por zakonin se harron ! (Populli)
  44. · I zoti e nxjerr gomarin nga balta 
  45. · Jeto sikur do vdesesh neser, dhe meso sikur do jetosh gjithmone 
  46. · Për çdo sy ka bukuri.
  47. · Vjehra nuk e kujton asnjëherë kohën e nusërisë.
  48. · Rruga e shtepis te nje shoku seshte kur e gjate
  49. · cdo njeri ka dal nga i njejti brum po jo i pjekur ne te njejten sobe
  50. · veten luga di cfare po trazohet ne kusi
  51. · Ji i lumtur sa po rron.. sepse do jesh i vdekur per nje kohe shume te gjate
  52. · rrenjet e arsimit jan te hidhura... por fruti i embel
  53. · Jepi nje burri nje peshk.. e do ngopet per nje dite.. mesoj si te peshkoj e do jet i ngopur per gjith jeten.
  54. · Fjala duhet te peshohet sipas merites se vet fjales,dhe jo sipas merites se shqiptuarit" (Veton Surroi)
  55. · Une nuk urrej njeriun po veset e tij"(Albert Einstein)
  56. · Fundi i madh i jetes nuk ka njohurite por veprat"(Tomas Fuller)
  57. · Ju boten e shikoni,ndersa veten tuaj jo!Per sa kohe do qendroni brenda kesaj verberie?"
  58. · I lumtur eshte ai njeri,i cili fiton mendjemprehtesin qe ne rini,por tri here me i lumtur eshte ao qe ruan zellin e rinis ne moshe te kaluar"(Dagobert Rune)
  59. · Zhurma nuk provon asgje.Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze,kakarit sikur ka bere nje astreroid"(Mark Tuain)
  60. · Largojuni fuqis misterioze te mburrjes dhe te shpifjes"(Erik Hofer)
  61. · Idete e medhaja nuk lindin nga truri po nga zemra(Vauvenagues)
  62. · Zoti nuk do t'ju shikoj medaljet,gradad apo diplomat,por cilesit qe keni"(Helbert Hubard)
  63. · Fakti qe di si ta lexosh nuk eshte asgje;e gjithe puna eshte te dish se c'fare po lexon"(Entoni Trolloup)
  64. · Ha nje luge çorbe te prishur dikur, e vjell gjithe jetes
  65. · I zoti e di ku i pikon çatia
  66. · Qeni qe leh, nuk kafshon
  67. · Uthulla e fortë, thyen enën e vet .
  68. · Larush për përjashta, kazi për mrena.
  69. · Goja llap e shpina dap.
  70. · Uji s'fle, hasmi fle.
  71. · halle halle kjo dynja halli hallit nuk i ngja
  72. · dy veta jane nje hall s'e kane
  73. · i duruari, i fituari
  74. · Qdo njeri ne bot ka mendime te kqija,po i mequri nuk i shpreh,ndersa budallai po.
  75. · heshtja eshte flori
  76. · Zot mos me bej te pasur qe mos te te harroj, 
  77. · I lumtur eshte ai qe as urdheron e as e urdherojne.(V. Gete)
  78. · u rrit femija u prish shtepia
  79. · fjale me vend si gomari ne kuvend.
  80. · Fashati qe duket, s do kallauz. (populli)
  81. · Floke gjate mendje shkurter. (populli)
  82. · Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
  83. · I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
  84. · I talluri, te tall. (populli) 
  85. · Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
  86. · Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
  87. · Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)
  88. · Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)
  89. · Rri shtrember e fol drejt. (populli)
  90. · Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)
  91. · Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
  92. · Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
  93. · Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
  94. · Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
  95. · Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.
  96. · I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
  97. · I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
  98. · I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban.
  99. · Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
  100. · Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
  101. · Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
  102. · Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
  103. · Qesh me mire kush qesh i fundit.
  104. · Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
  105. · Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
  106. · Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
  107. · Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara. 
  108. · FSHATI DIGJET K......A KRIHET !!!. 
  109. · Ujku qimen e nderron por zakonin se harron. 
  110. · Uji fle armiku sfle. 
  111. · Mali me malin nuk takohet, njeriu me njeriun njeher do takohen. 
  112. · Hiq inatin gjej rehatin. KRUJË
  113. · I buti thyen të fortin. SHKODËR
  114. · Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG
  115. · Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE
  116. · Uthulla e fortë plas gurin. TIRANË
  117. · Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN
  118. · Hiqu det se do shkojë lumi. JUG
  119. · I gjen mushka drutë. JUG
  120. · I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR
  121. · Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR
  122. · Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG
  123. · U bë dhija me tremb ujkun. VLORË
  124. · U bo veja me mësue pulën. KAVAJË
  125. · U hap dheu, doli një plesht. JUG
  126. · U mbars mali, polli një mi. JUG
  127. · Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË
  128. · U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR
  129. · Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG
  130. · Vallzo vallen c´e di". (thenje gjermane)
  131. · I ngopuri nuk ja di te uriturit". (thenje shqiptare)
  132. · I dua politikanet ne pllakata!, Nuk flasin, gjithnje buzqeshin, dhe kur me vrajne koken, mund ti hudh ne shporte". (thenje gjermane)
  133. · Qershijat e fqiut, jane me te embla se túat". (populli)
  134. · I riu ka fuqi, plaku ka mencuri.
  135. · Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se cfarë jep, dhe jo në atë se cfarë është në gjëndje të marrë. (Albert Anjshtajn)
  136. · Vetëm ata që guxojnë të humbasin shumë, mund të arrijnë shumë. (Robert F. Kenedi)
  137. · Zhurma nuk provon asgjë. Shpesh një pulë që ka bërë thjesht një vezë, kakarit sikur ka bërë një asteroid. (Mark Tuein)
  138. · Para se të jepemi me zemër pas diçkaje, le të vëzhgojmë sa të lumtur janë ata që tashmë e zotërojnë atë. (La Roshefuko)
  139. · Virtyti ashtu si ari që të jetë i përdorshëm, duhet të përzihet me ndonjë metal tjetër me më pak vlerë, por më të fortë. (Samuel Batler)
  140. · Cdo njeri është një copë budalla për të paktën pesë minuta në ditë, zgjuarsi është të mos e kaloni këtë kufi. (Elbert Hubard)
  141. · Që njeriu të realizojë atë që i kërkohet, duhet të konsiderojë veten më të madh nga sa është. (Gëte)
  142. · Çdo njeri duhet të ngrejë zërin aq sa e ka fuqinë. (Thënie Angleze)
  143. · Për të arritur gjëra më të mëdha, duhet të jetojmë sikur nuk do të vdesim kurrë. (Vovenarzh)
  144. · Zoti nuk do t’ju shohë medaljet, gradat apo diplomat, por cilësitë që keni. (Elbert hubard)
  145. · Vlera qëndron pikërisht në mes të rrugës midis nxitmit dhe ndrojtjes. (Servantes)
  146. · I mencuri ka një prirje të fortë për të qenë i heshtur, dhe aftësinë për të ruajtur një inventar të tërë sekretesh. Zotësia dhe karakteri i tyre janë për t’u respektuar. (Baltazar Gracian)

Fjale te urta Shqip / Proverba - Shkronja P

  1. · Peshku i madh ha të voglin. (Big fish eat little fish)
  2. · Punën e sotme mos e lër për nesër. (Don’t leave today's work for tomorrow)
  3. · Për dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
  4. · Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
  5. · Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
  6. · Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
  7. · Puthja i ka gdhendur buzët.
  8. · Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
  9. · Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
  10. · Prindi të rrit, shkolla të ndrit. 
  11. · Pyet njëqind vetë, se kurrë nuk humbet. 
  12. · Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.
  13. (Xhorxh Santana)
  14. · Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta. (Populli)
  15. · Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe. (Uendell Filips)
  16. · Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren. (Ebu Bekri)
  17. · Para se te kundershtoni nje te moshuar,duhet te perpiqeni ta kuptoni ate"(Xhorxh Santana)
  18. · punen e sotme, mos e ler per neser
  19. · pula e tjetrit, me e majme duket
  20. · po pordhi bytha e mbulon goja, po pordhi goja se mbulon dot bytha.
  21. · Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)
  22. · Peshku i madh e ha te voglin. (populli)
  23. · Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)
  24. · Pi rakine, mos pi mente. (populli)
  25. · Pune shume, e fjale pak. (populli)
  26. · Pak di ai qe ia tregon te gjitha Gruas"
  27. · Po e mendove rrugen te shkurt,dije qe ajo do te te dal me e gjate"
  28. · Pa e provuar gjellen mos thuaj qe eshte e mire"
  29. · Po kerceve gardh me gardh, do te te hyje nje hu ne b*the
  30. · Punen e sotme , lere me mire per neser .
  31. · Po lehen qente, nuk ecen dot karvani perpara.
  32. · Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)
  33. · Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
  34. · Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
  35. · Paraja e bardhe per dite te zeze.
  36. · Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
  37. · Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
  38. · Pasuria nuk eshte lumturia.
  39. · Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
  40. · Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
  41. · Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
  42. · Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
  43. · Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
  44. · Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PËRMET
  45. · Për pleshtin djeg jorganin. JUG
  46. · Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË
  47. · Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË
  48. · Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG
  49. · Po se degjove nenen, e degjon njerken". (populli)
  50. · Pleqeria vjen me shoke
  51. · Puna e rinise , jorgani i pleqerise.
  52. · Publiku është jashtëzakonisht tolerant. Ai fal çdo gjë, përveç gjeniut. (Oskar Uajlld)
  53. · Pranojeni vendin që ka caktuar për ju i plotfuqishmi, shoqëria e bashkëkohësve tuaj dhe lidhja midis ngjarjeve. (Ralf Valdo Emerson)

Stats